Copyright 2015 - Tüm Hakları saklıdır.

ETİCAD DERNEĞİ

                                                               

Elektronik ticaretin bilinirliğinin arttırılması, kurumsal firmaların yanı sıra KOBİ’lere sektörün en geniş şekilde tanıtılması, hukuki altyapılar oluşturulurken sektör adına düzenleyici otoriteler ile birlikte hareket edilmesi ve sektörün sorunlarının çözümü yönünde faaliyetler yapılması, sektöre yönelik insan kaynağının yetiştirilmesi amacı ile gelişim programları organize edilmesi, e- ticaret sitelerinin güvenilirlik ve güvenliği ile ilgili akreditasyon ve bilirkişi görevinin üstlenilmesi, bu konularda çalışmalar yapan kişi ve kuruluşlara destek verilmesi amacı ile kurulan ETİCAD işe hızlı başladı.

Türkiye’nin önde gelen e-ticaret yazılımları üreticisi Bilginet Bilişim Teknolojileri öncülüğünde, Paypal, Damat&Tween, Kütahya Porselen, İnternet Holding, Hepsiburada.com, Groupon, Revotas, Proftek, Paybyme, Poltek A.Ş  gibi önemli markaların katılımı ile kurulan ETİCAD, sektörden gelen yoğun ilgiyle birlikte her geçen gün üye sayısını artırarak sektör için güçlü bir çözüm ve üretim merkezi olmayı kısa zamanda başardı.

İlk genel kurulunu üye tam sayısıyla birlikte 7 Mayıs 2011 de gerçekleştiren ETİCAD, 11 Mayıs 2011 ‘de ilk E-ticaret Konferansını Bursa Ticaret ve Sanayi Odasında Bilginet Bilişim Teknolojileri ana sponsorluğunda  gerçekleştirdi.

Sektörün yoğun ilgi gösterdiği etkinlikte konuşan Elektronik Ticaret Siteleri ve İşletmecileri Derneği (ETİCAD) Başkanı Ercüment Erdem, özellikle e-ticaretin bir sektör olarak algılanması için çalışmalar yaptıklarını ifade ederek; “Öncelikli olarak amacımız e-ticareti tüm yönleri ile Anadolu’da tanıtmak. Çünkü e-ticaret çok geniş kapsamlı bir kavram. Devasa bir ekosistemden bahsediyoruz. Lojistik, finansman, veri güvenliği, hukuki altyapı, eğitim, bankalar gibi birçok unsurun bir arada bulunduğu bir evreni yönetiyoruz. Bu evrende çok büyük rakamlara ulaşabiliyor. Geçtiğimiz yıl Türkiye’de kredi kartları ile yapılan e-ticaret işlemlerinin hacmi 15,2 Milyar TL seviyesinde. Bu rakamı 2011 yılı sonunda 25 Milyar TL seviyesinde bekliyoruz. 5 yıl içinde ise 250 Milyar TL’lere ulaşacak. Buna bir de kredi kartı harici işlemleri ve firmalar arası işlemleri eklediğinizde çok daha büyük rakamlara ulaşıyorsunuz. Dünyada, 2001 yılında son kullanıcıya yönelik yapılan e-ticaretin hacmi 65 milyar dolar iken, 2009 yılında 1.33 Trilyon Dolar seviyelerine çıkıyor. Bu önemli rakamlar bize 5 yıl içerisinde çok daha büyük bir büyümenin söz konusu olacağını gösteriyor” dedi.

 

TÜİK araştırmalarına göre mevcut durumda Türkiye internet kullanıcılarının yüzde 85’inin hala internetten alışveriş yapmamış olduğunu ileten Erdem; “ Önümüzde e-ticarete güvenle ilgili almamız gereken önemli bir yol var. Bu nedenle ETİCAD olarak çalışmalarımızı hızlı bir şekilde sürdürüyoruz. Hanelerin büyük kısmı internet alışverişi için potansiyel. Bazıları baklavayı internetten alacak, bazıları ise ayakkabılarını. Bizler de onların alışverişlerini güvenle yapabilmeleri için altyapı kurmak üzere gerekli çalışmaları yapmalıyız. Bu bir seferberlik olarak algılanabilir. Bizler bu seferberliği başlatıyoruz” dedi.

 

Aynı zamanda Bilginet Bilişim Teknolojileri Genel Müdürlüğü görevini de sürdüren Erdem, Temsil ettiği firması adına, dernek çatısı altında yapılacak her türlü organizasyona da, Bursa Konferansı’ nda da olduğu gibi ana sponsor olarak katılacaklarını ve bu sektördeki gelişmeler adına maddi manevi bütün imkanlarıyla destek olacaklarını belirterek, e-ticaret sektörüne doğrudan yada dolaylı olarak dokunan her sektörden kurum ve kuruluşları da  dernek çatısı altına davet ederek konuşmasını bitirdi.

Tarih : 11.05.2011
Görüntülenme : 1917 kez görüntülendi


Fotoğraflar