Copyright 2015 - Tüm Hakları saklıdır.

E-ÖDEME

E-ÖDEME

Yaklaşık 15 yıl önce yaygınlaşmaya başlayan internet kullanımıyla birlikte e-ticaretin başlaması,sanal kart ve aracı ödeme kuruluşları gibi alternatifleri de hayatımıza soktularsa da internetin mobil cihazlarda yaygınlaşmaya başlamasına kadar bir devrim söz edemeyiz.Mobil internet, pos makinesi gibi işletim maliyeti yüksek cihazların  gerekliliğine henüz son verememiş olsa da ilerleyen çalışmalarda akıllı mobil cihazlarımızın hem temassız ödeme yapmada hem de almada hızla yaygınlaşacağını gösteriyor.

BKM’ nin (Bankalararası Kart Merkezi)  araştırmasında internetten yapılan kartlı ödemelerde 34,6 milyar TL olarak gerçekleştiği raporlanmıştır.Yine ülkemiz kredi ve banka kartı sayısı bakımından Avrupa’nın 2.en büyük ülkesi konumundadır.2013 sonu itibariyle 56,8 milyon kredi kartı,100.2 milyon banka kartı, 42 bin ATM cihazı ve 2.3 milyon POS cihazı bulunan ülkemizde,özellikle kredi kartlarının yaygın olarak kullanılması,tüketicilerin online ödeme yapmasını kolaylaştırmaktadır.Öte yandan,henüz ülkemizde alternatif ödeme sistemleri gelişmemiştir ve bu konudaki mevzuat zayıftır. Alternatif ödeme sistemlerinin gelişimiyle birlikte,e-ticaret kullanımı da artabilecektir.İnternetten yapılan kartlı ödemeler hızla büyümeye devam ediyor.Tüm kartlı ödemelerin yıllık artışıysa %18’dir.E-ticaret hayatımızı pratikleştirdiği gibi yanı sıra gelişen e-ödeme sistemleri de alışverişi daha cazip hale getirmiştir. Sanal platformlarda ödeme sistemlerinde güvenliği artırma amacıyla çeşitli uygulamalar geliştirilmektedir. Bunlar›n en yenilerden birisi 3D Secure olarak isimlendirilen Visa ve MasterCard ödeme sistemlerinin uygulamaya koyduğu Ulusal Güvenlik Platformu’dur. Siteden alışveriş yaparken kartı kullanan kişinin gerçekten kartın sahibi olup olmadığını anlamak amacıyla kullanılmaktadır. Ülkemizde de 2008 yılından itibaren ödeme sistemi olarak bu platformu kullanan alışveriş siteleri artış göstermeye başlamıştır. Kredi kartıyla yapılan fiziksel alışverişlerde kimlik doğrulaması için geliştirilen chip & pin yönteminin sanal alışveriş uyarlaması olarak nitelendirilen bu yöntem sayesinde kart hamilinin kimlik doğrulama işlemi gerçekleşmektedir. Sitede ödeme işlemi sırasında sadece kişinin kendisinin bildiği dört haneli şifre (pin numarasını) ve yine kendisinin belirlediği güvenlik sorusunun yer aldığı pop up ekran alışveriş sitesi tarafından değil doğrudan bankanın kendi sisteminden kullanıcıya sunduğu bir hizmettir.

Bu bölümün amacı, öncelikle kredi kartı ödeme sistemlerini ele alarak sanal ticarette güvenli alışverişi sağlamaya yönelik çeşitli güvenlik seviyelerindeki sistemleri incelemektir.Ödeme yaptığınız internet sayfasının güvenliğine dikkat etmeniz çok önemli. Ziyaret ettiğiniz sitenin güvenliğini URL’sine bakarak kolayca denetleyebilirsiniz. Arama çubuğunda sitenin adresinin “http” (Hypertext Transfer Protocol) ile başladığını göreceksiniz. “http” yazısının önünde göreceğiniz bir asma kilit sembolü ya da “http” yazısının sonunda “s” (secure – güvenli) uzantısının olması (https) bu sitenin ödemeleri güvenle gerçekleştirebileceğiniz bir ortam sağladığını gösterir. Türkiye’de 2013 yılının Haziran ayında yürürlüğe giren  6493 no’lu Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Kanunu ödeme sistemleri alanında hizmet veren şirketleri için yeni bir fırsatı da beraberinde getirmişti. Zira yasa ile pazaryeri modeliyle çalışan e-ticaret sitelerinin ödeme alabilmeleri için BDDK tarafından verilmiş ödeme kuruluşu lisansına sahip olmaları zorunlu hale geldi.

 

 

6493 Sayılı Kanun ve ülkemize olan etkileri;

27 Haziran 2013 tarihinde 28690 sayılı resmi gazetede “ ÖDEME VE MENKUL KIYMET MUTABAKAT SİSTEMLERİ, ÖDEME HİZMETLERİ VE ELEKTRONİK PARA KURULUŞLARI HAKKINDA KANUN No.6493 Kabul Tarihi:20/6/2013” “ yayınlandı. 27 Haziran 2014 tarihinde 29043  sayılı resmi gazetede yayınlanan“ÖDEME HİZMETLERİ VE ELEKTRONİK PARA İHRACI İLE ÖDEME KURULUŞLARI VE ELEKTRONİK PARA KURULUŞLARI HAKKINDA YÖNETMELİK ve ÖDEME KURULUŞLARI VE ELEKTRONİK PARA KURULUŞLARININ BİLGİ SİSTEMLERİNİN YÖNETİMİNE VE DENETİMİNE İLİŞKİN TEBLİĞ” ilgili yönetmelik ve tebliğde yürürlüğü girmiş oldu.   Bu kanun ile tüm Türkiye’de ve özellikle ödeme sistemleri alanında çok önemli değişiklilerin temeli atılmış oldu.Bu kanun dahilinde şu anda Türkiye’de yapılan her uzaktan ödemenin yaklaşık %85’i kanuna uygun olmayan şekildedir.Sadece 3D secure ve sertifikalı MPI(Merchant Plug in) kullanılarak yapılan işlemler kanuna uygun olarak yapılmaktadır. Zira özetle kanun üye işyerlerinin hassas ödeme verisini tutmamasını, işlememesini veya kaydetmemesi yasaklamaktadır.             Ödeme hizmet sağlayıcılar yani bankalar ve diğer BDDK’dan lisans almış kurumlar. Buna uygun şekilde üye işyeri anlaşmalarını yenilemek ve uymayan üye işyerleri ile olan sözleşmelerini fesh etmek zorundalar.

BKM Ekspress

Farklı bankaların kartlarına tek bir hesaptan ulaşabilirsiniz.

Kart bilgilerini girmeden kolay alışveriş yaparsınız

Kartınız yanınızda taşımanıza gerek yoktur.

Alışverişlerinizde taksit yapabilir, puan kazanmaya devam edersiniz.

Üstelik Iphone ve Android uygularımızı kullanarak istediğiniz cep telefonu ya da kart numarasına da para gönderebilirsiniz.

PAYPAL

Paypal kredi kartı bilgilerinizi paylaşmadan ödeme yapmanızı ve almanızı sağlayan daha güvenli bir online ödeme yöntemidir.

IPARA

Kredi kartı bilgilerinizi vermeden sadece eposta adresinizi i-para şifrenizi girerek alışveriş yaparsınız.

Kartınız alışveriş yaptığınız sitede taksit yapmasa bile,birçok bankanın avantaj ve taksit imkanından faydalanırsınız.

Seçtiğiniz ürünün ücreti siz onay verince mağazanın hesabına geçer.Gerekirse iade hakkınızı kullanırsınız

Türkiye’de Ödeme Sistemleri Kronolojisi:

Asseco See   /  2010 Temmuz ayı

Mobilexpress / 2011 yılı başları

Paypal Türkiye Ofisi / 2011 yılı başları

PaytoGo / 2011 yılı ortası

PayU Türkiye ofisi / 2011 yılı Eylül ayı

PaymentWall Türkiye ofisi / 2011 yılı Ekim ayı

Ipara / 2011 yılı Kasım ayı

BKM Ekxpress / 2012 yılı Haziran ayı

Turkcell Cüzdan / 2012 yılı Ekim ayı

İş Bankası Prakod / 2012 yılı Ekim ayı

DenizBank  FastPay / 2013 yılı Ocak Ayı

İyzico Türkiye Ofisi / 2013 yılı Nisan ayı

Garanti Bankası iGaranti / 2013 yılı Mayıs ayı

Vodofone Cep Cüzdan / 2013 yılı Kasım ayı

Tarih : 05.01.2016
Görüntülenme : 1 kez görüntülendi


Fotoğraflar